Malowanie palcami

Zabawy

Opublikowano 2011 / 10 / 01 w kategorii Zabawy

Bruno nie jest wyjątkiem, podobnie jak większość dzieci uwielbia dotykać i poznawać. Nie zawsze ma kontakt z materiałem lepkim, klejącym, mazistym dlatego zajęcia malowania palcami były tak fascynujące i prawdziwie go pochłonęły.

Metoda malowania dziesięcioma palcami wg R.F.Show

Nie zdawałam sobie sprawy, że już w 1934 roku R. F. Show uczyniła z tego zajęcia terapeutyczne. Co prawda nie przygotowałam terenu wg wytycznych jakie zaproponowała, to i tak Bru bawił się wyśmienicie.

Zasady wg R. F. Show

  1. Metoda wymaga przygotowania farb i papieru (szary lub biały, o rozmiarach 55x40cm) oraz farb do ciała (sześciu podstawowych kolorów: niebieskiego, czarnego, czerwonego, brązowego, zielonego i zółtego). Farby przelewamy do miseczek, które pozwalają na swobodne zanurzenie dłoni. Papier przymocowujemy tak, aby się nie przemieszczał podczas zabawy. Dziecko powinno mieć do kartki dostęp z każdej strony.
  2. Technika wykonania: Dziecko zostaje poinformowane, że malujemy palcam ‘W tych miseczkach jest farba. Nie będziemy uzywali pędzli, mamy przeciez dziesięć palców – pięć na jednej ręce i pięć na drugiej ręce, będziemy więc malować palcami. Dziesięć palców to chyba więcej niz jeden pędzel. Mozesz malować, cokolwiek chcesz, powiedz mi, gdy obraz będzie skończony’. Malowanie obrazu trwa od 20 do 40 minut.
  3. Analiza zachowania dziecka: ustosunkowanie się dziecka do tworzywa, element czasu, element ruchu, zachowanie się wobec kolorów (jak nakłada farbę, jakie wykonuje ruchy, jest pewny w tym co robi, a może delikatny i wycofany, jaki jest jego entuzjazm).

Malowanie w wannie

Z racji wieku Bru, nie wierzyłam, że malowanie palcami skończy się na kartce. Uznałam, że najbezpieczniejszym miejscem będzie łazienka, żeby było jeszcze bezpieczniej, bez brudnych ścian i podłogi, ubrań i skarpetek, wsadziłam go rozebranego do wanny. Tam nalałam na spodek niebieskiej farby (utrwalaliśmy tego dnia kolor niebieski) i już można było zaczynać. Na początku dość nieśmiało nałożył farbę na palec i rozmazywał po wannie, potem włożył całą dłoń i przeciskał farbę między palcami, na koniec naniósł ją na siebie. Trochę na palce u nogi, trochę na kolano, aż przypominał małego smerfa i był cały niebieski.

Zabawa stwarzała nowe możliwości poznania. Bruno robił odciski dłoni, tworzył niesamowite obrazy, pobudzał swoją wyobraźnie na poziomie, którego wcześniej mu nie umożliwiłam. Jakiś czas potem powtórzyłam zabawę, tym razem wykorzystaliśmy dwa kolory, tworząc kolorowy misz-masz, obserwowaliśmy eksperyment powstania nowego koloru z dwóch innych.Ta zabawa nie nudziła mu się ani trochę, a ja zaczęłam się obawiać, że zasychająca na nim farba, choć do ciała, spowoduje jakieś uczulenie. Nalałam mu do kubka ciepłej wody i obserwowaliśmy jak farba się rozmywa, tworząc przepiękne smugi. Nasza zabawa zakończyła się ciepłą kąpielą z dużą ilością piany.

Farby do ciała

Uważam, że najistotniejszym elementem jest wybór farby do ciała. Na rynku jest ich wiele, ale wiem z doświadczenia, że nie każda schodzi bez problemu. Pamiętam jak jakiś czas temu sama miałam kolorowe przebarwienia na skórze. Dlatego po zakupie farb do ciała, warto je wypróbować na sobie i zobaczyć jak szybko znikają pod wpływem wody i delikatnego płynu jakim myjemy nasze dziecko.

Pamiętaj!

  1. To czas zabawy dla Twojego dziecka, nie narzucaj mu jak ma się bawić, co ma malować
  2. Daj mu sie pobrudzić, nie wycieraj, nie poprawiaj, chyba, że Cię o to poprosi, nie strofuj
  3. Jak skończy malować, pogratuluj pracy, pochwal, zapytaj co przedstawia, poświęć na to trochę czasu, powieś w widocznym miejscu (jeżeli pracujesz metodą dr Show)

Źródło:
B. Kaja, Zarys terapii dziecka, Wyd. Uczelniane WSP w Bydgoszczy, Bydgoszcz 1998
U. Rogalska, Malowanie palcami – terapia zabawą, www.jejdziecko.pl

  • Miniatura
  • Miniatura
  • Miniatura

Komentarze (2)

Dodaj komentarz ›

Kasia Stempień autor

@Olu: Od jakiegoś czasu głównie wykorzystujemy farby do malowania palcami włoskiej firmy Toy Color. Farby mają ładne żywe kolory, dobrze kryją i schodzą nawet w praniu z ubrań jeżeli w trakcie zabawy je pobrudzimy. Nam udało się je kupić w sklepiku z zabawkami dla dzieci, mam nadzieję, że uda nam się je jeszcze gdzieś dostać bo są warte polecenia.

Dodaj Komentarz

Tylko tekst, bez linków i HTMLa. Kierując do kogoś odpowiedź rozpocznij ją od znaku @ i nazwiska np. @Anna Kowalska: