Metoda Montessori, a rozwój dzieci

Nauka

Opublikowano 2011 / 10 / 07 w kategorii Nauka

Bez względu na płeć, rasę, czy pochodzenie dzieci chcą być kochane, szanowne, słuchane i poznawać nowe. Metoda Montessori to zabawy w odpowiednich warunkach i z materiałami, które pozwalają nauczyć dziecko samodzielności i dają możliwość realizacji jego potrzeb w towarzystwie opiekuna. Dla niektórych stają się stylem życia.

Maria Montessori

Maria Montessori

Kim była Maria Montessori?

Maria Montessori urodziła się 31 sierpnia 1870 roku we Włoszech w miejscowości Chiarawalle. Między 1892-1896 studiowała medycynę. Była pierwszą kobietą-lekarzem we Włoszech, uzyskała doktorat z psychiatrii. W 1897 roku podjęła pracę w Klinice Psychiatrycznej Uniwersytetu Rzymskiego. W trakcie swojej pracy obserwowała dzieci upośledzone umysłowo. Czas jaki im poświęciła pozwolił jej wyciągnąć przypuszczenia, że również one chcą się rozwijać, mają w sobie siłę, która pozwala im na przyswajanie pewnym umiejętności, należy im tylko poświęcić czas i odpowiednio przygotować otoczenie. Była aktywnym członkiem Narodowej Ligii Wychowania Dzieci Upośledzonych Umysłowo.

W 1890 przydzielono jej kierowanie placówką kształcenia nauczycieli do opieki nad dziećmi umysłowo upośledzonych. Maria Montessori wprowadziła tam swoje zasady, zapoznając przyszłych wychowawców ze swoją teorią. Dość szybko okazało się, że miała rację i zaproponowana przez nią forma nauki poprzez zabawę przynosi bardzo dobre rezultaty. Po latach praktyki postanowiła sprawdzić jakie rezultaty przyniesie praca z dziećmi zdrowymi. Miała taką możliwość kiedy w 1907 roku została kierownikiem Centrum Opieki Dziennej w Rzymie (dzielnica San Lorenzo). Z tej instytucji powstało pierwsze przedszkole. Placówka została wyposażona w materiały dydaktyczne pomysłu Marii Montessori.

Obserwując rozwój dzieci, ich zainteresowanie materiałami edukacyjnymi z czasem powiększała ilość narzędzi. Maria Montessori ograniczyła działanie nauczyciela, szła za dziećmi ich potrzebami, zalecała, żeby nie narzucać dzieciom zabawy, nie przeszkadzać w pracy, które same sobie wybiorą. W roku 1909 opublikowano jej pierwszą książkę pt. „Metoda Montessori”. W 1929 powstało Assocjatio Montessori Internationale (AMI) – Międzynarodowe Stowarzyszenie Montessori, które zajmuje się kształceniem nauczycieli wg metod Marii Montessori. Maria Montessori zmarła 6 maja 1952 roku w Noordwijk w Holandii.

Uczyłam się dziecka. Wzięłam to, co dziecko mi przekazało i wyraziłam to, i tak powstała metoda zwana metodą Montessori ~ Dr Maria Montessori

Założenia metody nauczania Marii Montessori – na czym polega?

  • Lekcje rozwojowe (nie dłużej niż 15 minut). Czas kiedy opiekun / nauczyciel wprowadza nowe zagadnienie. Dostarczamy dziecku nową wiedzę, starając się zainteresować go tematem tak, żeby samo chciało go dalej pogłębiać.
  • Praca indywidualna. Dzieci pracują swoim tempem, to nauczyciel podąża za nimi
  • Samodzielność. Mają prawo wybrać miejsce i formę pracy, ale przy zachowaniu pewnych reguł społecznych. Dzięki takim działaniom dzieci uczą się realnej oceny swoich umiejętności.
  • Społeczne reguły. Dzieci w grupie są zróżnicowane wiekowo. Uczą się zależności między sobą oraz przestrzegania zasad „nie niszcz”, „nie rań”, „nie przeszkadzaj”.
  • Porządek. Dzieci muszą nauczyć się pilnować porządku w swoim otoczeniu, ale też działaniu.
  • Lekcja ciszy. Dzieci uczą się współpracować w cichych zajęciach. Są one zarówno indywidualne jak i grupowe
  • Koncentracja. Dzieci ćwiczą dokładność i wytrwałość przy wykonywaniu konkretnych zadań.
  • Praca z materiałem. Prezentacja i zachęcanie do posługiwania się materiałem zgodnie z jego przeznaczeniem i celem dydaktycznym

Nie możemy „nauczyć” dziecka, jak być artystą, ale możemy pomóc mu w rozwoju, „oka, które widzi, ręki, która jest posłuszna (rozumowi) duszy, która czuje” ~ Dr Maria Montessori

Źródło:
Pitamic M., Naucz mnie samodzielności, Wyd. Kropki Trzy, Warszawa 2010
Maria Montessori Institue – www.mariamontessori.org
North American Montessori Teachers Association – www.montessori-namta.org

Komentarze

Dodaj komentarz ›

Jeszcze nikt nie skomentował tego posta.

Dodaj Komentarz

Tylko tekst, bez linków i HTMLa. Kierując do kogoś odpowiedź rozpocznij ją od znaku @ i nazwiska np. @Anna Kowalska: