Motylem jestem

Zabawy

Opublikowano 2011 / 10 / 24 w kategorii Zabawy

Jeszcze nam przyjdzie poczekać na dzień kiedy od rana do późnego wieczora będziemy siedzieć na dworze, grać w piłkę, leżeć na trawie, czy bawić się na placu zabaw. Patrząc za okno i termometr widząc piętrzące się szare chmury wiedziałam, że tego dnia się na to nie zanosiło. Postanowiłam wprowadzić trochę koloru do naszego domu, radości, muzyki, tańca i właśnie tak, ten jeden dzień byliśmy motylami.

Zabawy motyle

Jak wygląda motyl? Co zrobić, aby nam go przybliżyć. Motyl to skrzydła, kolor i czułki. Idąc tym tropem wyjęłam kolorowe farbki do malowania twarzy, aby zrobić nam piękne makijaże. Bruno był zafascynowany pierwszymi pociągnięciami pędzla po policzku, aż sam zaczął się malować. W ten sposób mój motyl miał całe czerwone ucho, nawet w  środku. Uznałam, że skoro to zabawa ze mną to ja również powinnam zostać motylem i szybko naszkicowałam sobie podobny wzór na twarzy, co małemu Bru. Głęboko w komodzie miałam ukryte kolorowe chusty, różowe w kwiaty, błękitne w cętki i brzoskwioniowe. Czy to nie idealne skrzydła? Ubrani w makijaże, okryci kolorowym materiałem, byliśmy gotowi. Teraz pozostało przygotować plan, co takie motyle w domu mogą robić. Co robią motyle wyjśnił nam krótki wierszyk ‘Motylek’.

A.Przemyska - Motylek

Motylek lekki fruwa nad łąką,
w dole są kwiaty, w górze jest słonko.
Fru, fru, fii, fii!-
wesoło, wesoło mu.
Motylek lekki w trawie się błąka,
myśli, że kwiaty to małe słonko.
Fru, fru, fii, fii!-
wesoło, wesoło mu.
Motylek lekki fruwa nad światem,
myśli, że słońce jest dużym kwiatem.
Fru, fru, fii, fii!-
wesoło, wesoło mu.

Tańce i pląsy motyle

Skoro motyle latają, a my sobie z tym nie poradzimy postanowiliśmy tańczyć. Uwrażliwiając się na muzykę klasyczną do naszych pląsów włączyliśmy Wiosnę Vivaldiego. Ganiałam Bru, zakrywałam go chustą, chowaliśmy się pod nią, zsuwaliśmy po buziach robiąc “a kuku”, przypuszczalnie nasze piski niewiele miały wspólnego z motylami, ale bawiliśmy się fantastycznie.

Chwilę odpoczynku złapaliśmy przy kolorowaniu motyla. Do kredek dołączyły inne materiały ciastolina, mazaki, Bru wykorzystał różne techniki, a ja mu w tym nie przeszkadzałam, przecież każdy wie, że motyle są kolorowe.

Zdjęcia i filmy o motylach

Obejrzeliśmy również slajdy z motylami, które można spotkać na polskich łąkach. Jednak bardzo duże wrażenia na Brunie zrobił filmik na którym widać jak motyl opuszcza kokon. Oglądał bardzo zaciekawiony co tam się dzieje.

Pobierz pokaz slajdów: Motyle Polski

Co jedzą motyle?

Zabawa w motyle to było połączenie, które Bru uwielbia. Malowanie, farby i bieganie, chyba nic więcej takiego szarego dnia nie mogło go bardziej uszczęśliwić. A może? Większość motyli żywi się nektarem kwiatowym. Czy mówiłam, że nasze motyle też miały swój nektar, potocznie nazywamy go lody waniliowe.

Przy okazji wykonywaliśmy ćwiczenia usprawniające narządy mowy. Kiedy resztki lodów zostały na talerzach pozwoliłam Bru je wylizać. To ćwiczenie może wydawać się mało eleganckie, ale świetnie pracuje wtedy środkowa część języka. Dodatkowo oblizywaliśmy usta na około, wyciągaliśmy język jak najdalej, głośno cmokaliśmy – to wszystko to ćwiczenia aparatu artykulacyjnego.

  • Miniatura
  • Miniatura
  • Miniatura

Komentarze

Dodaj komentarz ›

Jeszcze nikt nie skomentował tego posta.

Dodaj Komentarz

Tylko tekst, bez linków i HTMLa. Kierując do kogoś odpowiedź rozpocznij ją od znaku @ i nazwiska np. @Anna Kowalska: