Projekt Wulkan – eksperyment i zabawa dla przedszkolaka

Zabawy

Opublikowano 2013 / 11 / 24 w kategorii Zabawy

To zabawne jak krótkie chwile potrafią zainteresować i wciągnąć dziecko w nową tematyczną zabawę. Wycieczka do Muzeum Archeologicznego z przedszkolem rozbudziła fascynację wulkanami i posypała mnóstwem pytań na które wspólnie szukaliśmy odpowiedzi.

Materiały

 • butelka plastikowa np. po jogurcie pitnym lub przecięta butelka po napoju
 • papier lub stara gazeta
 • farby do malowania (plakatówki)
 • materiał na masę solną: dwa kubki soli, dwa kubki mąki, jeden kubek wody
 • materiał na lawę: szklanka octu, barwnik czerwony lub farba plakatowa, dwa opakowania sody oczyszczonej, kilka kropel płynu do mycia naczyń

Pierwszą naszą aktywnością było zbudowanie wulkanu z masy solnej. Większość osób pewnie zostawiłaby to jako podsumowanie zabawy, ale my jesteśmy zbyt niecierpliwi. Aby wykonać wybuch: do butelki (w wulkanie) wsypałam sodę oczyszczoną. W dużym kubku połączyłam ocet z płynem i barwnikiem. Potem mieszankę należy wlać do wulkanu i gotowe, wszystko pięknie się podnosi i “lawa” wypływa.

Wulkan z masy solnej

Najpierw przygotowałam butelkę, wykorzystaliśmy taką 1.5 l, którą przecięłam na pół i wsunęłam dwie połówki w siebie. Potem razem z młodym zagnietliśmy masę solną. Owinęliśmy butelkę papierem i oblepiliśmy masą solną. Wulkan wkładaliśmy dwukrotnie do piekarnika. Za pierwszym razem po zbudowaniu wulkanu z masy solnej i papieru, żeby wyschła masa (piekarnik góra-gół, bez termoobiegu, 100 stopni, ok. 35 min), drugi raz po pomalowaniu, bo byliśmy niecierpliwi, a farba długo schła (piekarnik góra- dół, 50 stopni, termoobieg, aż było suche).

muz. Krzysztof Marzec, sł. Anna Bernat - Piosenka o wulkanie

Wulkan to jest taka góra
Która dymi, tak jak gar
A nad górą dymu chmura
Lawa, popiół, żar…

Ref:
Ogień bucha, bucha dym
Wulkan groźnie bucha-cha
Może smok się ukrył w nim
Albo może smoki dwa?

Smok się schował w tym wulkanie
Pewnie sobie mieszka tam,
A co zjada na śniadanie
Zaraz powie sam…

Ref:
Ogień bucha, bucha dym
A ja mówię, mniejsza z tym
Bardzo lubię lawę, gaz.
Na śniadanie proszę was…

Tekturowe puzzle

Po wybuchu byłam ciekawa, czy sama frajda z takiej zabawy zaspokoiła już wszystkie potrzeby związane z tematem, ale tak się nie stało. Pojawiły się pytania na temat budowy wulkanu. Większość dostępnych materiałów była bardzo dokładna, mój mąż spojrzał na karty jakie wydrukowałam i powiedział “Kasia to jest strasznie trudne”, miałam na ten temat podobne zdanie. Pomyślałam, że zapoznamy się z nimi, ale ja również wykonam pomoc dzięki, której łatwiej będzie mi budowę wulkanu wytłumaczyć. W taki sposób powstały tekturowe puzzle. Wykonałam je z kolorowego papieru technicznego oraz papieru kolorowego samoprzylepnego.

Stworzyłam kilka najważniejszych wg mnie elementów (ważnych ze względu na zaobserwowane pytania ze strony młodego). Nasze puzzle, które przetrwały zabawy i odpoczywają na półce czekając na kolejną falę zainteresowania wulkanami. Składają się z chmury popiołu, lawy, kanału lawowego z przewodami bocznymi, warstw lawy i popiołu oraz komory wulkanicznej. Podczas układania wykorzystaliśmy również karty Montessori, które układaliśmy w odpowiednich na naszych puzzlach miejscach.

Zabawa plastyczna – wulkan z bibuły

W czasie tej trzy dniowej zabawy wykonaliśmy kilka prac plastycznych. Przewijała się głównie czerwona farba plakatowa i ciastolina. Ciastolina miękka, ciągnąca, która idealnie występowała w roli lawy.

Jednak jedna praca spodobała się mocno zarówno mi jak i Brunowi, na tyle, że nadal wisi na lodówce. Wykonaliśmy ją metodą wyklejanki i odbijania dłoni. Wydrukowałam ze strony z kolorowankami wulkan, kartka leżała całe popołudnie czekając na jakiś plan. Chciałam poćwiczyć małe paluszki i pomyślałam, że zwijanie bibuły będzie fajną zabawą. Bruno bardzo szybko zrobił wystarczającą kulek i rozpoczął wyklejanie. A na sam koniec zaproponował, aby pomalować ręce farbą (zauważył na stole farby do malowania ciała) i tak powstał wybuch z odbicia dłoni.

W trakcie naszych zabaw sięgneliśmy do kilku pozycji książkowych, część z nich była przygotowana dla małego czytelnika.

 1. Beaumont Emilie, Świat w obrazkach – Ziemia, Wyd. Olejesiuk, 2012
 2. Beaumont Emilie, Świat w obrazkach – Nasza Planeta, Wyd. Olejesiuk, 2013
 3. Fascynujące dzieje planety Ziemi, red. nacz. Fronczak J., Wyd. Reader’s Digest, Warszawa 2002
 4. Zestaw doświadczalny, Pierwsze kroki w geologii – Wulkany, materiały do doświadczeń z książeczką na temat wulkanów
 • Miniatura
 • Miniatura
 • Miniatura
 • Miniatura
 • Miniatura

Pobierz: Karty Montessori do projektu wulkan

Pobierz: Karty tematyczne do projektu wulkan

Pobierz: Budowa wulkanu

 

Komentarze

Dodaj komentarz ›

Jeszcze nikt nie skomentował tego posta.

Dodaj Komentarz

Tylko tekst, bez linków i HTMLa. Kierując do kogoś odpowiedź rozpocznij ją od znaku @ i nazwiska np. @Anna Kowalska: